Typografia v umení

Typografia v umení

Kategória: 

Písmo nezastáva iba dorozumievaciu a estetickú funkciu, ale i tú umeleckú. Typografia sa dá využiť mnohými spôsobmi, či už ako obraz, socha, či optická ilúzia a nie je to o nič ľahšie ako maľba na plátno.

Typografické optické ilúzie

V posledných rokoch sa rozšíril tento typ umenia. Avšak málokedy sa ocitne na verejnom mieste, aspoň v našej krajine nie. Ľudia využívajú priestor a písmo k vytvoreniu fantastických ilúzií. Pravdou je, že písmo je v tomto smere oveľa vhodnejšie ako a ľahšie na spracovanie ako ilustrácia, či zložitejší obraz.

Obrazy

Možno ste i vy ešte na škole dostali zadanie vytvoriť pohľadnice či pozvánky za použitia čisto typografických znakov. Ako deti nás to bavilo, ako dospelákov až tak nie. Nájdu sa však ľudia, ktorých to neomrzelo a neustále nám dokazujú, aké úžasné veci sa z týchto znakov dajú vytvoriť.

Sochy

Od obrazov sa presunieme k sochám. Tí, čo vyskúšali modelovanie/sochárstvo nám dajú za pravdu, že je to veľmi náročné a preto skladáme klobúk dole, pred tými, ktorí do sochy zapoja typografiu. Nezáleží na veľkosti sochy, pretože vymodelovať písmo je rovnako ťažké.

Vyrezávané písmo

Najčastejšie sa používa papier, alebo lepenka. Na niektorých výstavách môžete uvidieť takéto umenie spravené i z kovu, či recyklovaného odpadu. Tento druh využitia písma, by sme kľudne mohli zaradiť  i medzi optické ilúzie, pretože umelci veľmi často využívajú svetlo na rozšírenie, či dotvorenie svojho diela a tak slovo, ktoré nedokážeme prečítať má zrazu zmysel.

Ikonické písmo

Ako už názov napovedá, ide o písmo vytvorené z obrazov, či ilustrácií. Umelci majú v obľube mestské alebo rozprávkové motívy, no stretneme sa i so zvieracími alebo veľmi nezvyčajnými ako na obrázku dole.

Ďalšie články

25. 7. 2017
Ako zvýšiť rýchlosť načítania webu? Až 40% užívateľov odchádza, ak sa im webstránka nevykreslí do troch sekúnd. Ukážeme si spôsoby, ako vyťažiť z rýchlosti webu maximum. Zameriame sa taktiež na správnu logiku URL.
28. 6. 2019
Prišiel čas, kedy sme sa rozhodli presunúť na Drupal 8. Chceme viac sprístupniť editáciu stránok našim klientom a taktiež držať krok s dobou. Dostupnosť modulov a rýchlosť Drupalu 8 nás presvedčili, že je ten správny čas inovovať. Prečítajte si, prečo tak robíme v tomto článku.
19. 7. 2017
V seriáli sa budeme venovať SEO technikám, ktoré vám pomôžu posunúť svoj web v priečkach významných vyhľadávačov vyššie. Jedná sa o techniky, ktoré zvládne implementovať na svoj web každý používateľ bez väčšieho zásahu profesionála. Zameriame sa na on-site SEO, ktoré nie je ťažké zapracovať a výrazne pomôže ako vyhľadávačom, tak aj ľuďom orientovať sa na vašej stránke.